STEAM veikla „Kas slepiasi pumpuro viduje?“

Veiklos intriga: staiga į Lietuvą atplūdus vasariškiems orams bemat išbrinko medžių ir krūmų pumpurai – jie ir užkliuvo už smalsiųjų „Švelnukų“ akių, vaikai pradėjo klausinėti, kas pumpuruose slepiasi.

Hipotezė: pumpurus medžiai ir krūmai sukrauna rudenį, per žiemą jie miega, o pavasarį pašildžius saulutei, medžiams bundant pumpurai pradeda brinkti ir didėti. Pumpurus iš viršaus dengia kieti žvyneliai. Iš vienų pumpurų išauga lapeliai, o iš kitų – žiedų pumpurai.

Veiklos eiga: veiklos metu vaikai stebėjo įvairių medžių pumpurus, juos tyrinėjo pasikliaudami lytėjimo bei uoslės pojūčiais, taip pat naudojo įrankius – didinamuosius stiklus. Vaikai pastebėjo, kad patys pumpurai yra minkšti, švelnūs (tik juos dengiantys žvyneliai kieti), kai kurie pumpurai lipnūs ir skleidžia kvapą.

Perpjovus pumpurą išilgai, vaikai jame rado daug smulkių burbuliukų – vyko smarki diskusija, kas tai galėtų būti – gal sėklos? Greitai sėklų versija buvo atmesta, vaikai nusprendė, kad šiame pumpure slepiasi žiedai – tik jie dar nepražydę, todėl ir panašūs į mažus minkštus burbuliukus.

Kitą pumpurą išardę, vaikai įsitikino jog jį sudaro mažyčiai lapeliai. Vaikai rinko informaciją apie pumpurus enciklopedijose. Sužinojo, kad medžiai ir krūmai pumpurus sukrauna rudenį (vaikai buvo juos pastebėję, bet mažyčiai rudi prie šakų prigludę taškelio pavidalo pumpurai vėlyvą rudenį vaikų per daug nesuintrigavo), per žiemą pumpurai „miega“, o pašildžius pavasario saulei, medžiui ar krūmui bundant, pumpurai išbrinksta ir padidėja.

Žaisdami vaikai pakartojo žinias apie augalo sandarą, iš gamtinės medžiagos dėliojo augalo žiedą ir lapelį. Matavo sąlyginių matų (įvairaus dydžio žaislinių sunkvežimių) pagalba, kiek sunaudojo pupelių ir akmenukų žiedo ir lapo dėliojimui. Naudojamos priemonės: įvairių medžių išbrinkę pumpurai, didinamieji stiklai, augalų enciklopedija, gamtinė medžiaga (įvairių spalvų pupelės, akmenukai).

Ugdomojo proceso metu vaikai įtvirtino sąvokas PUMPURAS, ŽIEDAS, LAPAS.

STEAM veiklos metu buvo ugdomos šios pasiekimų sritys: aplinkos pažinimas, sakytinė kalba, skaičiavimas ir matavimas, tyrinėjimas, problemų sprendimas, meninė raiška.