Spalvoti Pekininio kopūsto lapai

Ugdomosios veiklos metu “Varpelių” grupės ugdytiniai susipažino su įvairių augalų dalimis ir jų funkcijomis. Ugdytiniai sužinojo, kad augalai šaknų pagalba siurbia vandenį ir maisto medžiagas. Vanduo ir maisto medžiagos iš šaknų keliauja į kitas augalo dalis. Ugdytiniai buvo labai nustebę sužinoję, kad pamerktas augalas ir be šaknų gali siurbti vandenį.

“Varpelių” grupės ugdytiniams buvo pasiūlyta atlikti bandymą su Pekino kopūstų lapais. Bandymo tikslas: Išsiaiškinti ar spalvotas vanduo gali nudažyti Pekino kopūsto lapus. Taip pat sužinoti ar augalams reikalingas vanduo. Dažų poveikis vandeniui ir augalams.

Šiam bandymui reikėjo labai nedaug priemonių: Pekininio kopūsto, maistinių dažų (kelių skirtingų spalvų), stiklainių (tiek, kiek spalvų dažų), vandens.

Pirmiausia į keturis stiklainius įpylėme vandens. Vėliau vaikai į stiklainius su vandeniu subėrė maistinius dažus (geltonus, raudonus, mėlynus ir žalius). Su šaukštais juos gerai išmaišė ir į kiekvieną stiklainį įdėjo po vieną Pekininio kopūsto lapą. Tuomet reikėjo apsišarvuoti kantrybe ir laukti rezultato. Vaikai stebėjo stiklainius su spalvotu vandeniu ir Pekininio kopūsto lapais ir kantriai laukė pasikeitimų.

Rezultato ilgai laukti nereikėjo. Jau po 1,5 val. ėmė dažytis Pekino kopūsto lapai įvairiomis spalvomis. Visų pirma lapai savo spalvą pradėjo keisti nuo apačios. Labiausiai spalvą pakeitė į žalią, mėlyną ir geltoną spalvą įmerkti lapai. Į raudonos spalvos dažus įmerktas lapas nebuvo toks ryškus. Kartu su vaikais nusprendėme, jog taip atsitiko todėl, kad vaikai įpylė mažiau dažų nei į kitus stiklainius.

Išvada: augalams, kaip ir žmonėms reikalingas vanduo. Kai Pekininio kopūsto lapai buvo pamerkti į spalvotą vandenį, jie siurbė ne tik vandenį, bet ir jame ištirpusius dažus. Dažai per apytakinę sistemą pateko į tolimiausias lapo dalis. Štai todėl kopūsto lapai nusidažė.

Įdomi STEAM veikla ir atradimai – tai puiki galimybė paįvairinti pažintinę veiklą su ugdytiniais.