STEAM veikla „KRĖS VARŠKĖS“

Veiklos tikslas: tyrinėti pieno savybes, stebėti virimo procesą, susipažinti su varškės gamybos paslaptimis. Hipotezė: į verdamą pieną įdėjus citrinos rūgštelės ar acto, galima gauti varškę.

Mokytojai Vilmai inicijavus veiklą apie naminį gyvūną – karvutę, „Švelnukų“ grupės vaikai ja susidomėjo: pasakojo, kokių spalvų karvių bandas matė, kaip tie gyvūnai atrodė, ką ėdė, gėrė, mėgdžiojo karvės balsą ir judėjimo ypatumus.

Mokytojai paklausus, kam žmonėms reikalinga karvutė, vaikai atsakė, kad šis gyvūnas duoda pieno. Kiti vaikai papildė, kad karvutė duoda ir kefyro, grietinės, jogurto, sūrio… Ar tai tiesa? Atsirado vaikų, turinčių kaimuose senelių ūkininkų, ir žinančių, kad karvutės duoda tik pieno ir nieko daugiau.

Veiklos metu vaikai gavo po puodelį pieno: stebėjo jo spalvą, degustavo skonį. Nusprendė, kad pienas yra baltos spalvos saldoko skonio skystis. Toliau vaikai pasakojo apie pieno ir jo produktų svarbą sveikatai. Vėliau vaikams kilo klausimas, kaip žmonės iš pieno pagamina varškę, sūrį, grietinę?

Mokytojai pasiūlius patiems iš pieno pasidaryti varškės, vaikai noriai ėmėsi šio darbo: vieni įjungė elektrinę plytelę, kiti pylė į dubenį pieną, visi nekantriai laukė, kol pienas užvirs. Mokytojai paklausus, kaip sužinoti, kada verda pienas, vaikai dalijosi patirtimi pasakodami, kad turi garuoti ir kunkuliuoti skystis. Vaikams besidalijant mintimis apie virimą, akyliausias vaikas suriko: „žiūrėkite, pienas kyla, tuoj iš puodo išbėgs!“ Užvirusį pieną vaikai pamaišė, apžiūrėjo ir įsitikino, kad jis liko toks pat baltas, tik karštas. Mokytojai pasiūlius į verdantį pieną įpilti šaukštą acto, vaikai sunerimo, ar nepasidarys pienas rūgštus kaip citrina. Nusprendus rizikuoti ir įpylus šaukštą acto, įvyko „stebuklas“ – pienas virto nedideliais baltais gumuliukais, o skystis tapo gelsvas.

Ataušusį skystį vaikai iškošė – išrūgos nubėgo į dubenį, o varškė liko kiaurasamtyje. Vaikai stebėjo gelsvas išrūgas, drąsiausieji jų paragavo ir nusprendė, kad skanios. Iš kiaurasamčio sukrėtę varškę į lėkštę, vaikai ją ragavo, skanavo ir nusprendė, kad labai saldi, gardi, o nuo parduotuvėje perkamos skiriasi tik tuo, kad jų varškė – dar šilta.

Šiaulių lopšelis-darželis „Salduvė“
Įstaigos kodas 190526428

Biudžetinė įstaiga
Duomenys apie juridinį asmenį saugomi ir kaupiami Juridinių asmenų registre

Vilniaus g. 38D, LT-76253 Šiauliai
Mob. 8 656 06207
El. p. salduve@splius.lt

2023 © Šiaulių l-d „Salduvė“
NEĮGALIESIEMS