STEAM veikla „Geltona, žalia, raudona“

Tikslas – susipažinti su Lietuvos trispalve, pagilinti žinias apie spalvas; tyrinėti šarmines ir rūgščias medžiagas, stebėti jų sąveiką (kas įvyksta, kai ant sodos užlašiname citrinos rūgšties).

Mokytojai atkeliavus į grupę su žinynu, kuriame pavaizduotos įvairios pasaulio valstybės ir jų vėliavos, „Švelnukų“ grupės vaikai susidomėjo vėliavomis, aptarė jų spalvas, rado panašių. Mokytojai uždavus klausimą, kaip atrodo mūsų valstybės vėliava, vaikai bemat surado Lietuvos vėliavą, pasakė, kad ji turi tris spalvas.

Problema kilo tuomet, kai viena grupė vaikų ėmė teigti, jog Lietuvos vėliavos spalvos yra raudona, žalia, geltona, o kita – kad geltona, žalia, raudona. Kas teisus? Teko kviesti ekspertų grupelę iš priešmokyklinės grupės.

Vyriausi darželio vaikai mažesniems draugams paaiškino, kad Lietuvos trispalvę sudaro geltona, žalia ir raudona spalvos (viršutinė yra ne raudona, o geltona spalva; spalvos pradedamos vardyti nuo vėliavos viršaus, o ne nuo apačios). Vėliau vaikai aptarė, ką primena geltona, žalia ir raudona spalvos – taip buvo išanalizuota ir aptarta Lietuvos vėliavos spalvų reikšmė.

Mokytojai pasiūlius paieškoti grupėje daiktų, turinčių Lietuvos vėliavos spalvų, vaikai pradėjo stebėti kasdien matomus daiktus. Daugiausiai rado geltonų, žalių ir raudonų pieštukų bei kaladėlių.

Kol viena vaikų grupelė iš pieštukų ir kaladėlių dėliojo Lietuvos trispalvę, kita – akylųjų ir smalsiųjų grupelė pastebėjo pintinėlę su vaisiais (geltonomis citrinomis, žaliomis kriaušėmis ir raudonais obuoliais). Jie draugams parodė ir pasakė, kad pintinėlėje taip pat slypi vėliava – tik ji iš vaisių. Mokytojai pasiūlius paragauti vaisių, vaikai aptarė jų skonio ypatybes ir naudą sveikatai. Saldžios kriaušės ir obuoliai bemat buvo suskanauti, o citrinos ne daug kam patiko, nes buvo rūgščios. Kilo klausimas, kur dėti rūgščiąsias citrinas.

Mokytojai papasakojus, kad šios citrinos yra ne paprastos, o stebuklingos, vaikai panoro su jomis keliauti į burtų ir stebuklų šalį. Bemat citrinos buvo perpjautos pusiau, 3 citrinų puselės buvo padėtos į atskiras lėkštes, apibarstytos maistinių dažų grūdeliais, šių dažų spalvos vaikams buvo ne itin aiškios – prasidėjo svarstymai, kad galbūt užbarstyta oranžinės, violetinės ir mėlynos spalvos dažų. Iš likusių citrinų vaikai išspaudė sulčių. Kai mokytoja parodė indą su baltais milteliais, vaikai perskaitė – jog tai SODA. Daugelis žinojo, kad jų mamos naudoja sodą pyragus kepdamos, kitos – puodus šveisdamos.

„Švelnukų“ grupės vaikai sodos užpylė ant perpjautų citrinų puselių ir ėmė stebėti, kas bus. Pamažu pradėjo ryškėti spalvos. Mokytojai ant sodos užpylus citrinų sulčių, įvyko stebuklas – citrinos „užvirė“, ėmė putoti ir nusidažė aiškių aiškiausiomis Lietuvos vėliavos spalvomis – geltona, žalia ir raudona. Vaikai sužinojo, kad ant sodos užpylus rūgšties, įvyksta reakcija – panaši į virimą.

Šiaulių lopšelis-darželis „Salduvė“
Įstaigos kodas 190526428

Biudžetinė įstaiga
Duomenys apie juridinį asmenį saugomi ir kaupiami Juridinių asmenų registre

Vilniaus g. 38D, LT-76253 Šiauliai
Mob. 8 656 06207
El. p. salduve@splius.lt

2023 © Šiaulių l-d „Salduvė“
NEĮGALIESIEMS